Obec Čeložnice
ObecČeložnice

Rok 2010

Ohlédnutí za hasičským rokem 2010

Konec roku se velmi rychle blíží a proto mi dovolte několik vět o dění v místním sboru hasičů za letošní rok 2010.

Během zimního období jsme mnoho nezaháleli a pustili se do prací v hasičské zbrojnici. Již druhým rokem máme rozdělanou historickou stříkačku DS -16 z roku 1968. Po motorové části, která již funguje, jsme v letošní zimě rozdělali část čerpadla. Vše jsme řádně očistili, opískovali a nyní zbývá vše natřít a poskládat. Po této etapě nám chybí jen nátěr celého stroje a bude dílo hotovo. Veškerá renovace probíhá jen během zimních večerů, proto je práce zdlouhavá. Doufejme, že stroj v příští zimě doděláme a budeme ho moci ukázat i obyvatelům Čeložnic.

2010

V letošním roce jsme se nedočkali tradice v podobě fašaňkové obchůzky s večerní zábavou a tak jsme připravovali až místní košt vín. Velikonoční neděle 4. 4. 2010 patřila všem milovníkům moravského vína. K ochutnávce se letos posbíralo více vzorků, než jsme čekali. A tak lidé mohli vybírat  ze 402 vzorků. K lepší atmosféře přispěla i cimbálová muzika z Vracova.

2010

Další akcí pořádanou naším sborem je tradiční „železná“ sobota. Sběr starého železného šrotu probíhal za krásného prosluněného dne. V letošním roce se lidé zbavovali všech možných věcí, nejvíce naše členy však zapotila stará auta. Pro majitele plechových miláčků tak vyšlo výhodněji vůz darovat nám, než je za složitých podmínek likvidovat na vlastní náklady.

Po skončení sběru se místní siláci vydali pro májku, kterou tradičně stavíme uprostřed návsi. Bezmála 26 m dlouhá májka se tak postavila za pomoci místních chlapců a několika diváků v podvečer 30. 4. 2010. Letošní rok byl oproti těm předešlým mnohem klidnější. Májku jsme si zajistili tak, aby nám nebyla odcizena jako v loňském roce již během první noci. Z okolních vesnic se nám nepodařilo získat ani jednu a tak jsme se raději věnovali jen té naší. Poslední květnový den tak byla májka úspěšně shozena.

2010

Po těchto pracovních povinnostech nám nastala sportovní část roku. Na první závody do Vlkoše jsme vyráželi s novým motorem. Nechali jsme si ho upravit tak, aby byl o něco silnější a my mohli konkurovat špičce okresu. Závodnímu stroji jsme dali i nový „kabát“, který teď ladí s barvou závodních dresů. V letošním roce jsme se zúčastnili 23 soutěží a vybojovali 15 pohárů. Z toho jsme 5x zvítězili, 2x skončili druzí a 4x třetí. Ostatní poháry jsou putovní. Mezi nejcennější pohár vybojovaný místním sborem patří bezesporu křišťálový putovní pohár z města Tanvald (okres Jablonec nad Nisou), kde jsme letos vyhráli. Největším úspěchem v historii sboru je letošní druhé místo v celkovém bodování soutěže Grand Prix mužů, okresu Hodonín. Zaskočili jsme všechny soupeře, ale nestačili jsme na trojnásobné vítěze, kluky z Vlkoše. Zúročili jsme těžkou zimní přípravu a roky zkušeností v tomto hasičském sportu.

2010

Od roku 1999 je tak k vidění v místní hasičce a na obecním úřadě celkem 173 pohárů.

V sobotu 29. 5. jsme pořádali na místním hřišti soutěž „O putovní pohár SDH Čeložnice“. Jednalo se již o 5. ročník v soutěži požárního sportu. Na domácí soutěži jsme měli poskládané 3 družstva. Kluci obsadili nepopulární 4. místo. Holky měly v boji o stupínek nejvyšší hned 2 želízka v ohni. Mladé družstvo žen mělo konkurenci v podobě našich bývalých závodnic, starších mamin. Mladší holky skončily na 5. místě, maminy na místě 7. Večer po skončení celé soutěže probíhal na místním hřišti táborák.

2010

To, že se kluci nebojí i pracovních povinností hasičského povolání, dokázali letos hned několikrát. Na pomoc jsme byli povolání při čištění potoka po jarní bouřce. Místní potok se znečistil splavenými stromy z blízkého lesa. Kluci tak ručně proházeli úsek asi 300 m dlouhý. Ze zaneseného potoka odřezávali bránící stromy a vyhazovali kusy dříví na břeh.

2010

Byli jsme také povoláni při požáru místního domu. Požár naštěstí nebyl velkých rozměrů a tak jej dokázali uhasit naši hoši již před příjezdem profesionálních hasičů z Kyjova. Naše jednotka tak prokázala připravenost i v těch nejkrizovějších situacích patřící k povolání dobrovolného hasiče. K požáru jsme byli povoláni po 5 letech. Doufejme, že nebudeme povoláni minimálně ve stejné době.
 2010

Po skončení sportovní sezóny jsme uspořádali tradiční rozlučku. Místní kulturní dům tak provoněl v sobotu 2.10. smaženými bramboráky. Během večera jsme popíjeli, ochutnávali a debatovali o skončené sezóně a již střádali plány na sezónu další. Celá akce končila až v nedělním ránu a nejeden zúčastněný si odnesl hlavu plnou veselých zážitků.

2010

Na podzim jsme uspořádali hned několik pracovních brigád. Brigády byly věnovány především závodní kádi na vodu. Celou káď jsme rozřezali a znovu svařili dle předepsaných rozměrů. Nyní probíhá v hasičské zbrojnici její dokončení v podobě nového nátěru. Pracuje se i na úpravách sportovního nářadí, které pak poslouží k dosahování lepších výsledků.

Z letošní sezóny stojí ještě za zmínku naše účast při pořádání akce pro nejmenší ratolesti ke dni dětí. V horkém odpoledni si tak mohly děti s rodiči prohlédnout a vyzkoušet i naši některou techniku.

2010

Takový byl rok v našem sboru. Závěrem chceme poděkovat všem našim sponzorům, kteří mají nemalý podíl na fungování naší jednotky.

Chceme popřát všem hasičům a obyvatelům Čeložnic krásné a veselé vánoční svátky a v roce 2011 vše nejlepší. Ať je pro všechny minimálně tak úspěšný jako ten letošní, aby všichni  mohli nadále podporovat kulturní akce v obci, účastnit se hasičských povinností a soutěžit v požárním sportu.